Czy regeneracja sprężarki klimatyzacji to dobry pomysł?

Sprężarka jest jednym z podstawowych elementów wpływających na prawidłowe działanie klimatyzacji samochodowej. Jej awaria sprawia, że układ przestanie działać. Wymiana takiej sprężarki może być kosztowna. Tańszą alternatywą jest regeneracja oferowana przez wiele firm.

Regeneracja, a naprawa

Warto pamiętać, że regeneracja i naprawa to procesy różniące się od siebie. Naprawa polega na wymianie uszkodzonych elementów, podczas gdy pozostałe są zostawiane w dotychczasowym stanie. Regeneracja sprężarki klimatyzacji z kolei obejmuje gruntowną naprawę lub wymianę wszystkich zużywających się elementów, a celem tego procesu jest powrót do początkowej sprawności komponentu. Regeneracja jest zwykle tańsza od wymiany, ale nie wiadomo jak długo taki element będzie działać, ponieważ trudno jest określić jego trwałość. Niestaranna regeneracja z wykorzystaniem tanich części zwykle doprowadzi do kolejnej awarii w krótkim czasie i jest nieopłacalna z perspektywy długofalowej. Dlatego o wiele lepiej korzystać z droższych usług regeneracyjnych oferowanych przez sprawdzone firmy.

Co jeszcze warto wiedzieć o regeneracji kompresora klimatyzacji?

Dobra regeneracja zwykle pozwala na przywrócenie kompresora do pierwotnej sprawności i element ten będzie działać jak nowy. Co prawda usługa taka jest kosztowna, jednak i tak jest tańsza w porównaniu z wymianą elementu na nowy. Brak oleju i nieprawidłowe smarowanie kompresora to najczęstsze przyczyny zatarcia sprężarki. W ramach regeneracji najczęściej wymienia się uszczelnienia, łożyska oraz tłoczki i sprzęgła, a także pozostałe uszkodzone elementy. Wybierając tańsze oferty nie mamy pewności co do dokładności usługi oraz jakości użytych części. Jeśli komuś zależy na perfekcyjnej sprawności to dla takiej osoby jedynym rozwiązaniem jest wymiana kompresora na nowy.