Co to jest numer VIN i co można z niego odczytać?

Wiele osób decyduje się na zakup używanego pojazdu. Bardzo często ich stan jest dobry, a cena jest znacznie niższa w porównaniu z nowymi pojazdami z salonu. Z drugiej strony należy uważać na pojazdy, których stan jest po prostu zły lub na pojazdy po stłuczkach albo wypadkach, których ślady zostały zakamuflowane. Bardzo przydatny okazuje się numer VIN pozwalający na sprawdzenie informacji o samochodzie, którego zakup jest planowany.

Numer VIN – co to takiego?

Numer VIN jest indywidualnym numerem przypisanym do konkretnego egzemplarza samochodu i umożliwia jego skuteczną identyfikację. Jest to coś podobnego do numeru PESEL, który posiada każdy obywatel Polski. Innymi słowy numer VIN nie ma prawa się nigdzie powtórzyć. Numer ten nadaje się pojazdowi podczas produkcji w fabryce. Od 1981 roku numer ten jest nadawany zgodnie ze światowymi standardami mającymi na celu ujednolicenie i łatwiejsze odczytanie VIN, nawet jeśli numer ten pochodzi z innego kraju.

Elementy składowe numeru VIN

Aktualnie na numer VIN składa się 17 znaków obejmujących litery oraz cyfry. Numer ten dzieli się na kilka sekcji, które oznaczają:

  • identyfikacja producenta (VMI),
  • cechy egzemplarza (VDS),
  • rok modelowy,
  • miejsce, w którym samochód został wyprodukowany,
  • kolejny numer (VIS).

W pierwszej sekcji można określić producenta oraz kraj pochodzenia pojazdu. Sekcja VDS zawiera bardziej szczegółowe informacje o danym egzemplarzu pojazdu, jednak są one trudniejsze do odczytania.

Gdzie można znaleźć numer VIN?

Jeśli chodzi o lokalizację numeru VIN to nie istnieją żadne jednolite standardy. Z drugiej strony znalezienie tego numeru nie jest trudnym zadaniem. W pojazdach osobowych kod ten można znaleźć najczęściej na przegrodzie czołowej, nadkolu albo podłodze w pobliżu prawego fotela. Numer może być wytłoczony na nadwoziu lub na specjalnej tabliczce znamionowej przytwierdzonej do nadwozia. Czasami numer VIN jest umieszczany za szybą w miejscu połączenia szyby czołowej z nadwoziem.

Sprawdzanie numeru VIN

Dzięki numerowi VIN można uzyskać podstawowe informacje o pojeździe, takie jak na przykład producent lub kraj pochodzenia. Właściwe przeczytanie kodu pozwala również na uzyskanie informacji o wyposażeniu auta, wersji nadwozia, silnika czy też strony, po której powinna znajdować się kierownica.

Teoretycznie rozkodowanie numeru VIN jest łatwe, jednak okazuje się, że często sprawia trudności. Czasami konieczne jest zastosowanie specjalnego dekodera dedykowanego dla danej marki lub udanie się do autoryzowanego serwisu. W sieci można znaleźć sporo dekoderów, w których po podaniu VIN można znaleźć wspomniane wyżej informacje. Oprócz tego dzięki numerowi VIN można poznać historię wypadkową i serwisową auta. Oczywiście dekodery mogą być niedokładne, więc w razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów.