Dlaczego warto zainstalować LPG w samochodzie?

Wielu kierowców zastanawia się nad montażem instalacji LPG w swoim aucie ze względu na rosnące ceny benzyny i oleju napędowego. W porównaniu z tymi paliwami, ceny gazu są o wiele niższe, więc często decydując się na takie rozwiązanie można dużo zaoszczędzić. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat gazu LPG, oszczędności z nim związanych oraz jego wpływu na silnik.

Kiedy instalacja LPG w aucie to dobry pomysł?

Teoretycznie istnieje możliwość montażu instalacji gazowej w każdym samochodzie, jednak nie do końca jest to prawdą. Montaż jest najłatwiejszy w silnikach z gaźnikami oraz w starszych jednostkach napędowych z wtryskami. Zwykle cena takiego najprostszego montażu to około 1600 zł. Po przeliczeniu oszczędności okazuje się, że taka instalacja zwraca się bardzo szybko.

W nowoczesnych i bardziej zaawansowanych silnikach z wtryskiem wielopunktowym oraz skomplikowaną elektroniką koszty instalacji sięgają nawet 5000 zł. Warto zapytać ekspertów czy dany silnik jest w stanie pracować prawidłowo na gazie, aby uniknąć w przyszłości problemów.

Montaż instalacji LPG w samochodzie jest najbardziej opłacalny dla osób, które często jeżdżą swoim autem i pokonują dalekie trasy. Im większy przebieg, tym większe oszczędności i tym szybciej zwraca się inwestycja.

Jakie oszczędności są związane z jazdą na LPG?

Cena gazu jest zwykle o połowę mniejsza od ceny benzyny, jednak należy pamiętać, że pojazd spala około 20% więcej tego paliwa w porównaniu z benzyną. Warto też pamiętać, że benzyna jest potrzebna do prawidłowego uruchomienia silnika, więc jest również w małym stopniu zużywana. W starszych pojazdach silnik musi chwilę popracować i się rozgrzać zanim będzie mógł prawidłowo działać na gazie. Biorąc pod uwagę te czynniki można liczyć na realne oszczędności na poziomie 35%, które sprawią, że instalacja szybko się zwróci w przypadku pokonywania dużych przebiegów.

Bezpieczeństwo instalacji LPG w aucie

Duże oszczędności to najważniejsza zaleta instalacji LPG. Wśród kierowców krąży wiele mitów związanych z bezpieczeństwem takiego rozwiązania, jednak w przypadku prawidłowego montażu przez profesjonalny serwis, nie trzeba się niczym martwić. Stosowane zabezpieczenia i nowoczesne technologie sprawiają, że zbiorniki są szczelne i odporne na wstrząsy oraz uszkodzenia. W przypadku prawidłowej instalacji nie trzeba się również martwić przedwczesnym zużyciem silnika.

Dlaczego warto sięgnąć po LPG?

Instalacja gazowa jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które często i dużo jeżdżą swoim autem. W takim przypadku inwestycja zwraca się szybko. Dodatkowo gaz jest w pełni bezpieczny dla silnika i użytkowników pojazdu.