Darmowe nawigacje na telefon – którą wybrać?

Darmowa aplikacja z nawigacją na smartfona to świetne rozwiązanie umożliwiające znalezienie drogi do konkretnego celu, omijanie korków oraz innych utrudnień na drogach. Nic więc dziwnego, że coraz większe grono kierowców sięga po bezpłatne rozwiązania dostępne na rynku.

Dawniej nawigacja samochodowa była bardzo kosztownym urządzeniem. W przypadku fabrycznie montowanych systemów trzeba było się liczyć z dopłaceniem sporej kwoty. Dzisiaj takie rozwiązania są dostępne za darmo w formie praktycznych aplikacji na smartfony. Aplikacje takie działają off-line, jednak po włączeniu dostępu do Internetu, pozwalają na znacznie więcej (pomagają omijać korki, informują o radarach, remontach na drogach, itp.). Poniżej zostało przedstawionych kilka przykładów takich aplikacji.

Google Maps

Aplikacja ta działa zarówno na systemie iOS, jak również Android. W trybie off-line dostępny jest jedynie kawałek mapy. Po uruchomieniu transmisji danych mapy są aktualizowane na bieżąco, a dodatkowo aplikacja podaje informacje o ruchu drogowym. Rozwiązanie to skutecznie pozwala na omijanie korków i jest łatwe w obsłudze nawet dla początkujących użytkowników.

Mapy Apple

Jest to rozwiązanie stworzone z myślą o posiadaczach urządzeń z systemem iOS. Program jest stale ulepszany i nie tylko posiada podstawowe funkcje nawigacji, ale również informuje o korkach i innych utrudnieniach, a także zapewnia dostęp do rozkładów jazdy środków komunikacji publicznej.

Waze

Jest to aplikacja współpracująca zarówno z systemem iOS, jak również Android. Oprócz wyznaczania trasy, program informuje o kontrolach prędkości oraz różnych utrudnieniach drogowych. Bardzo ważną zaletą tego programu jest skuteczne działanie bez reklam oraz możliwość wybierania pośrednich celów na trasie.

Yanosik

Aplikacja ta działa z systemami Android, iOS oraz Windows. Dzięki dużej liczbie użytkowników program udziela aktualnych informacji na temat korków, kontroli prędkości oraz innych utrudnień, ale niestety należy uważać na fałszywe alarmy. Wytyczanie trasy mogłoby być trochę szybsze.

Podsumowanie

Co prawda wszystkie wspomniane wyżej aplikacje posiadają swoje wady i zalety, jednak najbardziej godna polecenia wydaje się być nawigacja Waze. Świetnie łączy ona w sobie cechy Yanosika oraz Google Maps informując o różnych utrudnieniach i kontrolach prędkości. Yanosik jest również godny polecenia, chociaż służy on bardziej jako system ostrzegania niż jako nawigacja.