Co grozi za jazdę rozmowę przez telefon podczas prowadzenia pojazdu?

Rozmowa przez telefon komórkowy w czasie prowadzenia pojazdu grozi w Polsce mandatem i punktami karnymi. Jest to jedno z popularniejszych wykroczeń, które może doprowadzić do wielu groźnych sytuacji oraz poważnych konsekwencji dla kierowcy.

Kierowca, który prowadzi rozmowę przez telefon podczas jazdy naraża na zagrożenie siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przede wszystkim rozmowa taka rozprasza osobę prowadzącą i zmniejsza czas reakcji w razie potrzeby zahamowania lub skrętu. Oprócz tego takie zachowanie ma wpływ na wypłatę odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową.

Kary dla kierowców rozmawiających przez telefon podczas jazdy

Kierowca, który podczas jazdy rozmawia przez telefon trzymając go w ręku (nie korzystając z zestawu słuchawkowego) może otrzymać mandat w wysokości do 200 zł oraz 5 punktów karnych. Zabroniona jest jakakolwiek ręczna obsługa telefonu, więc karę można otrzymać również za pisanie wiadomości SMS, przeglądanie Facebooka, rozmowy na Messengerze, itp. Warto dodać, że za granicą kary za takie wykroczenie potrafią być o wiele bardziej surowe. Przykładowo w Holandii należy liczyć się z mandatem na kwotę 420 Euro, a w Niemczech od 100 do 200 Euro. We Francji kara to 135 Euro, a w Hiszpanii 200 Euro i 6 punktów karnych.

Warto zaznaczyć, że kierowca wcale nie musi zostać złapany na gorącym uczynku przez policję. W dzisiejszych czasach służby mają do dyspozycji monitoring, fotoradary i wiele innych nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają rozpoznanie wykroczenia i jego sprawcy nawet z odległości 150 metrów.

Aby uniknąć problemów należy korzystać z zestawu głośnomówiącego. Dzięki temu kierowca może się skupić na czynnościach istotnych dla prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu.

Rozmowa przez telefon w czasie jazdy, a ubezpieczenie

W przypadku spowodowania zdarzenia drogowego podczas rozmowy telefonicznej w czasie prowadzenia auta, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje szkody w ramach ubezpieczenia OC. Problemem będzie jednak otrzymanie odszkodowania z OC sprawcy, gdy osoba poszkodowana rozmawiała przez telefon w czasie jazdy. W przypadku udowodnienia takiego wykroczenia kwota odszkodowania może zostać zmniejszona. Podobnie kwota zostanie zmniejszona w przypadku ubezpieczenia AC.