Pomiar rozstawu śrub w kołach

Dobierając felgi do samochodu, istotną sprawą jest zwrócenie uwagi na rozstaw śrub. Jest to nic innego jak średnica osadzenia środków otworów, w których wkręca się śruby.

Pixabay/Autor: ThorstenF

Podstawową kwestią jest umiejętność rozpoznawania i odczytywania oznaczeń. Przykładowo 5 x 112 oznacza 5 otworów na śruby rozmieszczonych na okręgu, którego średnica to 112 mm licząc od otworu środkowego. Niektórzy producenci felg używają jednak własnych zamiennych oznaczeń. Dobrze jest więc skorzystać z suwmiarki, aby mieć pewność jaki jest rozstaw śrub w danej feldze.

Skuteczny pomiar rozstawu śrub w feldze – podstawowe informacje

W przypadku felg z parzystą liczbą otworów (np. 4), najbardziej rozsądnym wyjściem jest pomiar odległości między środkami otworów, które leżą naprzeciwko siebie. Osoby posiadające mniejsze doświadczenie powinny zmierzyć odległość od zewnętrznej krawędzi otworu do wewnętrznej krawędzi otworu leżącego naprzeciwko. Inną opcją jest pomiar odległości między krawędziami wewnętrznymi, do którego trzeba dodać średnicę jednego otworu.

Jeśli mamy do czynienia z felgą posiadającą nieparzystą liczbę otworów, wówczas fachowcy z wielu dobrych firm, takich jak https://mobilnymechanik-poznan.pl informują, że konieczny jest pomiar średnicy środkowego otworu, otworu mocującego oraz odległości pomiędzy krawędziami wspomnianych otworów. Wielkości dla otworu środkowego i montażowego trzeba do siebie dodać, a następnie dodać dwukrotność odległości pomiędzy otworami. Opcja ta znajduje zastosowanie przy nieparzystej oraz parzystej liczbie otworów.