Najważniejsze kwestie związane z dbaniem o klimatyzację samochodową

Klimatyzacja odgrywa bardzo ważną rolę w pojazdach mechanicznych. Dzięki niej można utrzymywać optymalny poziom temperatury. To z kolei poprawia komfort jazdy oraz wpływa korzystnie na utrzymanie koncentracji i mniejsze zmęczenie. W związku z tym poprawia się również bezpieczeństwo jazdy. To właśnie dlatego dobrze jest zadbać o jak najlepszy stan klimatyzacji w aucie.

Pixabay/Autor: Devolk

Jakie są objawy nieprawidłowo działającej klimatyzacji samochodowej?

Podstawą jest oczywiście spadek wydajności pracy samochodowego systemu klimatyzacji, który nie jest w stanie schłodzić wnętrza auta do odpowiedniego poziomu w gorące dni. Jednym z problemów jest ubytek czynnika chłodzącego. Nawet zadbane systemy mogą być nie do końca szczelne. To z kolei powoduje utratę czynnika na poziomie około 10% rocznie. Dodatkowo problemem mogą być zanieczyszczenia i pleśń. Wówczas z kratek nawiewu wydostaje się charakterystyczny, nieprzyjemny zapach.

Dbanie o klimatyzację samochodową i jej żywotność

Wielu fachowców, takich jak na przykład https://mobilnymechanik.katowice.pl zaleca zwrócenie uwagi na kilka podstawowych kwestii z zakresu dbania o klimatyzację w aucie:

  • serwis i przegląd klimatyzacji przynajmniej raz w roku – w ramach takiego serwisu uzupełnia się czynnik chłodzący oraz olej w sprężarce,

  • regularne uruchamianie klimatyzacji na jakiś czas po to, aby zapewnić właściwe smarowanie sprężarki,

  • wietrzenie kabiny w upalne dni przed uruchomieniem klimatyzacji – pozwoli to na szybsze schłodzenie wnętrza i sprawi, że praca systemu przy maksymalnej wydajności będzie krótka,

  • wymiana osuszacza co 2 lata lub częściej, jeśli auto jest użytkowane w warunkach zwiększonej wilgotności.

Te i inne działania z zakresu serwisu klimatyzacji są wykonywane przez wiele wyspecjalizowanych firm. Ich poszukiwanie nie jest trudne dzięki licznym ofertom, opiniom i informacjom dostępnym w Internecie.