Uszkodzone sprzęgło – co robić?

Sprzęgło jest jednym z najważniejszych elementów pojazdów mechanicznych. Zadaniem tego układu jest umożliwienie zmiany przełożeń oraz płynnego ruszania z miejsca. Dzięki sprzęgłu można też hamować bez dławienia jednostki napędowej. Niesprawne sprzęgło jest jednym z najczęstszych powodów unieruchomienia pojazdu do czasu całkowitej likwidacji awarii.

Pixabay/Autor: ypkorea

Jazda ze sprzęgłem, które uległo uszkodzeniu

W zależności od konstrukcji sprzęgła, istnieje wiele przyczyn jego awarii. Problemem może być zerwana linka albo uszkodzenie różnych komponentów. W takiej sytuacji można spróbować awaryjnej jazdy bez sprzęgła. W tym przypadku trzeba wrzucić pierwszy albo drugi bieg i ruszyć z miejsca kręcąc rozrusznikiem. Oczywiście konieczność zatrzymania się w korku albo na światłach sprawi, że jednostka napędowa się zadławi.

Osoby posiadające wprawę, mogą próbować zmiany przełożeń bez użycia sprzęgła, ale proces ten jest ryzykowny i może doprowadzić do poważnego oraz kosztownego uszkodzenia skrzyni biegów. Jazdę bez sprzęgła zaleca się tylko na krótkim dystansie w celu dotarcia do warsztatu samochodowego albo na pobliski parking.

Fachowa pomoc drogowa

Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem, gdy dojdzie do nagłej awarii sprzęgła w terenie, jest skorzystanie z usług z zakresu pomocy drogowej. W Polsce świadczy je wiele firm, które można znaleźć między innymi za pośrednictwem serwisu https://pomocdrogowa.info. Ich wsparcie prezentuje się następująco:

  • naprawa niewielkich usterek sprzęgła bezpośrednio w terenie – zwykle chodzi tu o naprawę lub wymianę linki sprzęgła oraz o inne drobne naprawy,

  • naprawa poważniejszych awarii – sporo firm posiada sprzęt i części, dzięki którym naprawa skomplikowanych awarii (sprzęgła i nie tylko) jest możliwa bez holowania,

  • holowanie – jeśli awarii nie da się usunąć na trasie, pomoc drogowa oferuje holowanie do warsztatu albo w inne miejsce wyznaczone przez klienta.

Można więc zauważyć, że wsparcie w zakresie pomocy drogowej jest najbardziej rozsądną opcją, jeśli chodzi o nagłą awarię sprzęgła w terenie. Nie wszyscy dysponują stosownym doświadczeniem, możliwościami i umiejętnościami związanymi z samodzielną naprawą albo jazdą bez sprzęgła.