Koszt przejazdu autostradą A2 – podstawowe informacje

Autostrada A2 jest jedną z najważniejszych polskich tras komunikacyjnych, przebiegającą od granicy z Niemcami aż do Warszawy. Jest to droga szybkiego ruchu, dzięki której możliwe jest znaczne skrócenie czasu pokonywania nawet bardzo dalekich dystansów. Przejazd tą drogą nie jest jednak całkowicie bezpłatny, ponieważ posiada ona różne odcinki płatne.

Pobieranie opłat na autostradzie A2

Na odcinku autostrady A2 biegnącym od granicy z Niemcami do Konina obowiązuje standardowy pobór opłat. Innymi słowy przy wjeździe na autostradę od Świecka należy pobrać bilet, a przy zjeździe należy zapłacić za pokonany odcinek zgodnie z biletem. Odcinek od Poznania do Konina jest również trasą płatną, ale za przejazd trzeba zapłacić z góry stałą opłatę niezależnie do długości przejechanej trasy. Odcinki te są zarządzane przez spółkę Autostrada Wielkopolska SA oraz Autostrada Wielkopolska II SA.

Trasa od Konina do Strykowa znajduje się pod zarządzaniem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Za przejazd należy zapłacić na bramkach lub przy pomocy nowoczesnego systemu elektronicznego ViaAuto.

Odcinki Poznań Wschód – Poznań Zachód oraz Stryków Warszawa są bezpłatne, ale w przyszłości ta sytuacja może ulec zmianie.

Płatne odcinki autostrady A2 – jakie obowiązują opłaty?

Jeśli ktoś chce przejechać przez całą autostradę od Świecka aż do Warszawy to musi liczyć się z opłatą w wysokości 87,90 zł. 78 zł trafi do spółki Autostrada Wielkopolska, natomiast 9,90 zł do GDDKiA. Warto regularnie poszukiwać informacji publikowanych przez tych zarządców, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat metod poboru opłat i planowanych zmian w cennikach.