Wymiana opon – o czym warto pamiętać?

Kierowcy na terenie Polski muszą borykać się ze zróżnicowanymi warunkami drogowymi, które są uzależnione od panującej pory roku. Mamy więc do czynienia z ciepłymi okresami, ale również z porą roku, w której dominują niskie temperatury i niekorzystne warunki na drogach. Warto więc zadbać o prawidłową wymianę ogumienia, aby uniknąć poślizgów, problemów z ruszaniem z miejsca czy też z szeroko pojętą przyczepnością.

W dzisiejszych czasach, w dobie wielu zmian klimatycznych, trudno jest określić dokładny moment wymiany ogumienia na letnie lub zimowe. Zakłada się, że ogumienie letnie powinno być montowane, gdy przez kilka tygodni utrzymuje się temperatura powyżej 7 stopni Celsjusza, a jeśli temperatura jest niższa, wówczas należy założyć opony zimowe.

Opony letnie różnią się od zimowych nie tylko kształtem bieżnika, ale również rodzajem wykorzystanej gumy. Dzięki temu produkty letnie radzą sobie świetnie na suchej i mokrej drodze latem, a opony zimowe zapewniają lepsze parametry na lodzie, śniegu i błocie.

Na co zwracać uwagę podczas wymiany opon?

W czasie wymiany ogumienia niezbędne jest zwrócenie uwagi na właściwy kierunek toczenia wskazany na bieżniku. Jest to istotne w przypadku opon kierunkowych, które cieszą się dziś rosnącą popularnością. Opona założona niezgodnie z kierunkiem będzie hałasować i zużyje się znacznie szybciej, a jej przyczepność będzie pogorszona.

Ważną sprawą jest odpowiednio mocne dokręcenie śrub. Dzięki temu koła nie spadną w czasie jazdy. Nie wolno jednak ich przekręcić, ponieważ mogą się zapiec, a to z kolei utrudni ich demontaż.

W momencie wymiany dobrze jest sprawdzić ciśnienie opon i je uzupełnić. Warto też wyważyć ogumienie w warsztacie wulkanizacyjnym. Warto też skontrolować stan amortyzatorów odpowiedzialnych za właściwy kontakt opony z podłożem. Opony można wymieniać samodzielnie, ale możliwe jest też skorzystanie z usług fachowców. Koszt takiej wymiany to zwykle kilkadziesiąt złotych.