Dekontaminacja lakieru samochodowego – najważniejsze informacje

Auto detailing cieszy się bardzo dużą popularnością wśród wielu właścicieli aut. Niezwykle istotnym zabiegiem okazuje się być dekontaminacja lakieru.

Zabieg dekontaminacji ma na celu skuteczne usunięcie trudnych zabrudzeń, których nie da się zlikwidować w ramach zwykłego mycia auta. Niektóre zanieczyszczenia zagnieżdżają się na tyle mocno w lakierze, że trudno jest się ich pozbyć przy pomocy myjki ciśnieniowej albo szamponu samochodowego.

Dekontaminacja polega na mechanicznym i chemicznym czyszczeniu lakieru z różnych drobin, zanieczyszczeń, owadów, asfaltu, piasku, opiłków klocków hamulcowych, żywicy czy też lotnej rdzy.

Co warto wiedzieć o dekontaminacji lakieru?

Procesu dekontaminacji nie wykonuje się przy każdym myciu. Jest to odrębny proces niezbędny przed innymi zabiegami mającymi na celu pielęgnację. Drobiny należy więc usuwać przed woskowaniem, nakładaniem powłok ceramicznych, oklejaniem auta folią lub korektą lakieru. Dzięki temu podczas wykonywania właściwej pielęgnacji, drobiny zanieczyszczeń nie uszkodzą lakieru.

Dekontaminacja chemiczna

Bardzo ważną sprawą jest chemiczne oczyszczanie lakieru przy użyciu trzech najważniejszych środków (preparat do usuwania owadów, środek do likwidacji żywicy, smoły oraz kleju, preparat do pozbywania się osadów metalicznych). Dzięki temu zliwkidowane zostaną zabrudzenia, które powstają w czasie jazdy. Im większa ilość usuniętych zanieczyszczeń, tym glinkowanie będzie łatwiejsze. Środki chemiczne skutecznie rozpuszczają zabrudzenia i nie wymagają ich zdzierania mechanicznego. To z kolei jest bardzo bezpieczne dla lakieru.

Produkty te należy rozpylać na umytej, chłodnej karoserii i odczekać czas wskazany przez producenta. Następnie można je zmyć razem z rozpuszczonymi i zlikwidowanymi zanieczyszczeniami.

Dekontaminacja mechaniczna, czyli glinkowanie

Zanieczyszczenia, których nie dało się usunąć chemicznie, można zlikwidować poprzez glinkowanie. Proces ten jest jednak bardziej inwazyjny, więc należy go wykonywać wyłącznie, jeśli auto będzie polerowane.